Paweł Kowalski ''Payek''

Od dzieciństwa pasjonowały mnie górskie wędrówki, rozpocząłem od rodzimych Gór Świętokrzyskich. W szkole średniej zauroczyłem się Tatrami, przyszła też kolej na Alpy, Dolomity, Kaukaz, Czarnohory, Norweskie Lofoty, a nawet Afrykę i Atlas Wysoki.

To właśnie góry sprawiły, że 20 lat temu zacząłem uprawiać wspinaczkę sportową. Systematyczny trening i liczne wyjazdy wspinaczkowe powodują, że sukcesywnie poszerzam doświadczenie i zdobywam nowe umiejętności. Najczęściej wspinam się w polskich skałach: rejony Podkieleckie, Jura Krakowsko-Częstochowska, Kamieniec, Sokoliki, Przełom Białki, Rożnów, Kamień Leski, Hejszowina, Skałki Lądeckie no i oczywiście ulubione Tatry.

Miałem też przyjemność wspinaczki w kilkunastu europejskich rejonach: Alpy Francuskie (Chamonix, Delfinatu), Dolomity, Cortina, Sperlonga, Ferentillo, Arco (Włochy), Hollental, Adlitzgraben, Zillertal (Austria), Słowacki Raj, Hradok (Słowacja), El Chorro, Gandia, Margalef (Hiszpania), Osp (Słowenia), Paklenica (Chorwacja), Frankenjura (Niemcy), Kis-Gerecse (Węgry), Lofoty (Norwegia).

W skałkach mam na swoim koncie kilka dróg w okolicach stopnia VI.5. W górach natomiast parę razy udało się klasycznie zawalczyć na drogach do IX-, z czego najwięcej satysfakcji mam z słynnego „Wariantu R” na wschodniej ścianie Mnicha, który pokonałem wraz z Pawłem Migasem.

Swą wspinaczkową pasję łączyłem ze szkolnymi obowiązkami. Podczas studiów na AWF w Warszawie napisałem i obroniłem pracę magisterską o tematyce "Filozofia I Ideologia Taternictwa Polskiego do 1939 roku". Obecnie pasję tą dzielę z pracą zawodową.

Jako instruktor Wspinaczki Skalnej Polskiego Związku Alpinizmu, prowadzę kursy i szkolenia wspinaczkowe, sekcje wspinaczki sportowej, kursy do prac wysokościowych, imprezy integracyjne i plenerowe.

Wykształcenie pedagogiczne, doświadczenie zawodowe i odpowiednie metody nauczania ułatwiają mi pracę z kursantami, dzięki czemu uzyskuję bardzo dobre wyniki nauczania z zachowaniem przyjemnej atmosfery w grupie.

Drugą dziedziną mojej pracy zawodowej są prace wysokościowe z zastosowaniem sprzętu alpinistycznego. Działalnością tą zajmuję się od 15 lat systematycznie rozszerzając zakres wykonywanych usług, które obecnie realizuję na terenie całej Polski.

Jestem związany z Świętokrzyskim Klubem Alpinistycznym (współzałożyciel, prezes, wiceprezes, instruktor klubowej sekcji wspinaczkowej). Z przyjemnością i zaangażowaniem podejmuję liczne działania mające na celu rozwój kieleckiego środowiska wspinaczkowego. Obecnie działam również jako instruktor na ściance wspinaczkowej w Exodus Bilcza.

Wspinanie to moje życiowe motto, dzięki temu z pasją forsuję trudne drogi w górach, jak również nizinne zmagania z codziennością.


Wykaz wybranych przejść górskich

Wykaz wybranych przejść sportowych